Kupując maszynę do szycia zawsze otrzymamy w zestawie instrukcję obsługi.  Zazwyczaj instrukcje nie zachęcają do jej lektury, jednak w tym przypadku namawiam gorąco przyszłe krawcowe do zapoznania się z treścią instrukcji tuż po zakupie maszyny, zanim zaczniemy szyć.

Instrukcja taka zawiera informacje na temat:

  • opisu części zestawu,
  • bezpiecznym użytkowaniem maszyny,
  • podstawowych czynności tj. zakładanie nici, zmiany igły, regulacji naprężenia nici itp.,
  •  ściegów,
  • przyszywania guzików, wszywania zamków itp.,
  • konserwacji maszyny.

Dzięki przejrzeniu tych treści będziemy wiedzieć jak działa maszyna, jakiego ściegu i igły powinnyśmy użyć do danej tkaniny. Kiedy będzie zrywać nam się nitka nie będziemy kląć na maszynę tylko zajrzymy ponownie do instrukcji i problem rozwiążemy same. To bardzo ułatwia pracę, zwłaszcza jeżeli nie chcemy poświęcać dużo czasu na tak mało konstruktywne czynności jak nawijanie nici na szpulkę.

Bardzo ważna jest, wbrew pozorom, konserwacja maszyny. Co 2-3 miesiące powinna być ona czyszczona z pyłków czy kawałków tkanin oraz oliwiona specjalnym olejem znajdującym się w zestawie.  Sposób czyszczenia, czyli informacje gdzie czyścimy i jak, które śrubki odkręcamy, znajduje się właśnie w instrukcji. Nie jest to trudne, więc dbajmy o naszą maszynę, aby służyła nam jak najdłużej. Po takim zabiegu na pewno zauważymy, że maszyna szyje bardzo dobrze i gładko ;).

Jeśli nie posiadamy instrukcji obsługi maszyny, gdyż właściciel od którego kupujemy maszynyę używaną zgubił ją, lub też z innego powodu, warto poszukać takie instrukcji.  Nie każdy producent na swojej stronie internetowej zamieszcza jednak takie pliki. Poniżej zamieszczam linki do stron, na których są zamieszczone takie instrukcje obsługi i można je pobrać w wersji pdf:

HUSQVARNA 

ŁUCZNIK


PFAFF


Jeśli poszukujesz jakiejś instrukcji obsługi maszyny, napisz. Pomożemy!