Zapraszam serdecznie na aktualną wersję bloga:

www.jakuszyc.pl  

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Każda maszyna ma określoną liczbę ściegów. Istnieje kilka podstawowych rodzajów ściegów.

Poniżej przedstawiam przegląd podstawowych rodzajów ściegów maszynowych wraz z ich zastosowaniem. Dla ułatwienia zamieszczam zdjęcia, tak aby wszystko było jasne i logiczne ;).

Ś C I E G I   P O D S T A W O W E 

ŚCIEG PROSTY

Jak sama nazwa mówi – jest prosty (najprostszy z możliwych!). Możemy go wykorzystać praktycznie do wszystkiego, ale nie na przykład do obszywania. Tak więc możemy uszyć do podwijania, wszywania zamków, zszywania dwóch części materiałów itd. Ścieg taki można wykonać ręcznie, ale bardzo ciężko jest go wykonać równo. Popularną odmianą ściegu prostego jest ścieg prosty potrójny, który jest bardziej sztywny.

Ścieg prosty

Ścieg prosty potrójny

ŚCIEG ZYGZAKOWATY

Najczęściej wykorzystuje się go do obszywania tkanin, dziurek oraz wszywania gumek. Może też posłużyć jako ścieg ozdobny. Potrójny ścieg zygzakowaty możemy użyć do fadującej się tkaniny.

Ścieg zygzakowaty

ŚCIEG KRYTY 

Tutaj nie trzeba za wiele wyjasniać – jest to ścieg używany, gdy nie chcemy, aby był on zbyt widoczny, np. szew kryty w spodniach. Istnieje kilka rodzajów tego szwu, m. in.

  • ścieg kryty stosowany z szyną prowadzącą
  •  ścieg kryty ze stopką ściegu krytego.

Aby wykonać ten szew należy złożyć materiał w odpowiedni sposób, wykonać szew, a następnie odgiąć i zaprasować górną część materiału. Ścieg nie będzie widoczny.  Zaleca się, aby ścieg ten wykonać bardzo powoli.

Ścieg kryty

Ścieg kryty po rozłożeniu

ZAMKNIĘTY ŚCIEG OWERLOCKOWY

Łączy dwie fukncje: zszycie + obrębianie.

Ścieg zamknięty owerlockowy

Ś C I E G I   D E K O R A C Y J N E

ŚCIEG ELASTYCZNY

Stosowany często do tkanin rozciągliwych, np. dzianin. Istnieje wiele odmian tego ściegu. Szew siatkowy zaliczamy do ściegów elastycznych, można go wykorzystać np. przy wszyciu gumki.

Ścieg elastyczny zygzakowaty

Ścieg siatkowy

Ścieg elastyczny z dwoma ściegami

ŚCIEG ŁUKOWY

Ścieg łukowy

ŚCIEG SIATKOWY 

Ścieg siatkowy

SZYCIE PODWÓJNĄ IGŁĄ – umożliwia wykonanie szwu dwukolorowego. Pamiętajmy, że przy zmianie kierunku szycia należy wyjąć igłę z tkaniny.

Ścieg dwukolorowy prosty

ŚCIEG WSTECZNY – do zakończenia szwu i zabezpieczenia do przed pruciem się. Zwykle wykonuje się go przez naciśniecie specjalnej dzwigni, guzika itp. (patrz do instrukcji obsługi danego modelu maszyny).

Mam nadzieję, że te informacje okażą się przydatne dla początkujących szwaczek 🙂

Reklama