Zapach panujący w domu tworzy pewien klimat. Inaczej odbieramy czyjeś mieszkanie, jeśli pachnie w nim dopiero co upieczonym ciastem, inaczej gdy ktoś mieszka blisko lasu i wietrzy mieszkanie. Zapach wpływa na nasz nastrój i samopoczucie.

Jeśli chcemy, aby w naszym domu unosił się cytrynowo-imbirowy aromat, możemy przygotować ekologiczny aromatyzer wielokrotnego użytku.

Będziemy potrzebować:

  1. niewielki słoiczek z zakrętką
  2. skórkę cytryny (lub pomarańczy) w kawałkach
  3. korzeń imbiru
  4. sól
  5. do ozdoby słoiczka: cienki filc w 2 kolorach, klej (np. do decoupageu), nożyczki

Zabieramy się do pracy.  Przygotowujemy składniki. Ja do cytryny dorzuciłam skórkę z grejfruta. Następnie układamy je warstwami w słoiku w następującej kolejności: sól, cytryna, sól, grejfrut, sól, imbir, sól, grejfrut, sól, cytryny. Słoik zakręcamy i umieszczamy w zacienionym miejscu. Powinien tak poleżeć 1 lub dwa dni.

Zajmijmy się wieczkiem. Wycinamy kwadrat o proporcjach zbliżonych do tych na zdjęciu.

Przyklejamy wieczko do filcu (pośrodku). Wycianamy ząbki odpowiednio je przycianając i przyklejamy je do środka.

Wycinamy koło o wielkości wieczka i wklejamy je do środka. Wieczko mamy gotowe.

Teraz wykonamy „dół”. Wycinamy prostokąt o długości równej obwodowi słoiczka + 2,5 cm i szerokości równej wysokości słoiczka + 4 cm. Na jednej z szerokości wykonujemy ząbki. Przyklejamy nieząbkowaną szerokość do słoika, owijamy słoik i przyklejamy do filcu ząbkowaną stronę  (ale nie same ząbki!)

Przygotuj prostokątny kawałek zielonego filcu o wysokości równej szerokości pomarańczowego filcu. Jedną stronę ząbkujemy. Nieząbkowaną stronę podkładamy pod pomarańczowe ząbki. Przyklejamy.

Przygotuj prostokątny kawałek zielonego filcu o wysokości równej szerokości pomarańczowego filcu. Jedną stronę ząbkujemy. Nieząbkowanę stronę podkładamy pod pomarańczowe ząbki. Przyklejamy.

Pozostało nam zaklejenie dna. Podwijamy nadmiar filcu i przyklejamy. I mamy gotowy aromatyzator!

I mamy gotowy aromatyzator!

Przed użyciem aromatyzera wietrzymy pomieszczenie, otwieramy słoiczek, i po 10 minutach aromat będzie unosił się w powietrzu.

Miłego wąchania i relaksowania się 😀